W piątek, 17 stycznia, zakończą się prace przy moście tymczasowym w miejscowości Krosnowice na Dolnym Śląsku. Będzie to dziewiąty obiekt postawiony przez wojsko w ramach operacji Feniks powstałej wskutek powodzi na południu kraju. Jak przebiegają działania operacji i jaki jest wkład tureckich wojsk, które wspierają naszych żołnierzy?
Siły Zbrojne RP, w odpowiedzi na tragiczne skutki powodzi na południu Polski, 23 września rozpoczęły operację Feniks. Jej celem jest łagodzenie skutków kataklizmu dla społeczności lokalnych, a także przyspieszenie odbudowy kluczowej infrastruktury. W związku z tym, w ramach akcji odbudowywane są m.in. drogi czy stawiane mosty tymczasowe. Już niebawem otwarty będzie kolejny z nich w Krosnowicach.
Dziewiąty most w ramach operacji Feniks
17 stycznia zakończą się prace przy moście M2 Bailey w miejscowości Krosnowice na Dolnym Śląsku. Od początku operacji Feniks wojska inżynieryjne wybudowały natomiast osiem innych przepraw mostowych. Należą do nich mosty w miejscowościach:
- Głuchołazy (2 mosty: DMS-65 i BLG-67),
- Skorogoszcz (MS-20),
- Kantorowice (MS-20),
- Wilkanów (DMS-65),
- Bielice (DMS-65),
- Krapkowice (DMS-65),
- Lądek Zdrój (DMS-65).
Jak informuje Dominik Urbański z zespołu prasowego operacji Feniks, „konstrukcje mostowe zainstalowane w ramach Operacji FENIKS są zaplanowane na 2-3 lata ciągłego użytku”, ale „zgodnie ze słowami Dowódcy 1 pułku saperów z Brzegu - pułkownika Krzysztofa Jaroszka, mosty tymczasowe mogą być użytkowane nawet przez 50 lat”.
Co zrobiono od września?
W zadaniach operacji była nie tylko budowa nowej zastępczej infrastruktury. Działania wojska są bardziej szerokie i dotyczą wielu płaszczyzn. Od września do 16 stycznia wojskowi inżynierowie również zdemontowali sześć uszkodzonych obiektów mostowych.
Poza tym, wojsko odbudowało ponad 32 kilometry dróg i oczyściło ponad 44 kilometry. Udrożniono ponadto 17 kilometrów rzek.
Wszystkie działania wiązały się m.in. z powstającymi odpadami. Tych wojsko przez całą operację wywozi naprawdę mnóstwo. W rejonie operacji od 23 września wywieziono już blisko 100 tysięcy ton odpadów popowodziowych.
Tureccy żołnierze w Polsce
Akcja Feniks wspierana jest również przez zagranicznych żołnierzy z Turcji. Tylko przy samej budowie mostu w Krosnowicach przybyło 46 mundurowych z tego kraju. Ich zadaniem jest instalacja mostu MS Bailey na przyczółkach przygotowanych wcześniej przez wojski i firmy prywatne.
W samą operację są natomiast zaangażowani od początku.
- Już na początku Operacji FENIKS Turcja zgłosiła swoją gotowość do pomocy w usuwaniu skutków powodzi. To wyraz solidarności i wdzięczności za pomoc, której udzieliło polskie wojsko i strażacy po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Turcję na początku 2023 roku – wyjaśnia Urbański.